Spa ogrodowe – zabudowane czy wolnostojące?

Aranżując spa ogrodowe na swojej działce, ma się wiele opcji, jeśli chodzi o jego strukturę. Tego rodzaju atrakcje funkcjonują w różnych wielkościach i są zależne od preferencji właścicieli. W zależności od charakterystyki eksploatacji wolno je zbudować w wersji otwartej lub też krytej. Warto już na etapie planowania zastanowić się, która z opcji będzie poprawniejsza w praktycznym przypadku, albowiem ma to ogromne znaczenie w czasie codziennej eksploatacji. Niesłychanie często zdarza się, że osoby, jakie decydują się na wyposażenie ogrodu w spa, w następnej kolejności stwierdzają, że należy było je zaprojektować tak, żeby wolno było je użytkować przez cały rok, a także w dowolnych warunkach pogodowych. Równocześnie dużo osób deklaruje, że konstruowanie drogiej zabudowy było niemniej jednak zbędnym pomysłem. Podsumowując, przed podjęciem decyzji należy się porządnie zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Spa ogrodowe na otwartym powietrzu

Dużo osób, pragnąc zwiększyć urozmaicenie własnych domów i ogrodów decyduje się na wyposażenie ich w małe spa na wolnym powietrzu. Takie rozwiązanie bajecznie sprawdzi się w gorące dni, inaczej przez co najmniej połowę roku. Wolno w owym czasie spokojnie się zrelaksować w komfortowych warunkach, ciesząc się jednocześnie bezpośrednią bliskością natury. Ta wersja ogrodowego spa, bez zabudowy jest także o dużo bardziej estetyczna, choć to akurat pozostaje kwestią gustu. Ma to niemniej jednak również defekty. Największą z nich jest to, iż całkiem nie chroni przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz i chłód. Czynniki, które wykluczają z użytkowania spa na otwartym powietrzu to:

• niska temperatura,

• grad,

• wiatr,

• duża ilość smogu w powietrzu (w wypadku budynków zlokalizowanych w mieście).

Jak dostrzega się, wad jest dużo, a większość z nich dość istotna w kontekście tego, w jakim klimacie leży Polska. Warto zatem rozważyć, czy nie lepiej zbudować domowe spa ogrodowe w wersji zadaszonej.

Spa w ogrodzie w wersji zabudowanej

Kolejna opcja to spa w wersji, jaka jest całkowicie zadaszona, bądź też chociaż w części osłonięta. Jeśli gra toczy się o oprzyrządowanie w wanny ogrodowe, jacuzzi, basen, czy saunę, to nie ma to znaczenia, którą wersję się wybierze. Różnica polega po największej części na tym, czy zbuduje się wiatę chroniąca przed czynnikami atmosferycznymi lub też absolutnie zabuduje spa. Niewątpliwą wadą takiego rozwiązania jest jednakże fakt, że traci się bezpośrednią bliskość natury, a przestrzeń rekreacyjną od ogrodu oraz nasadzeń izolują ściany. Mimo wszystko wolno ten kłopot zniwelować poprzez wykorzystanie dedykowanych do tego wiat z panoramicznymi oknami. W głównej mierze są to przeszklone wiatry dedykowane do zimowych ogrodów bądź właśnie spa w ogrodzie. Są one tak zaprojektowane, aby zmniejszyć odczucie faktu, iż nie przebywa się na zewnątrz. Tego rodzaju wiaty są dostępne w bardzo estetycznych wariantach, jakie nie szpecą ogrodów, a nawet wpisują się prawidłowo w ich architekturę. Mogą mieć przeróżne kształty. Wiaty buduje się na różne sposoby i mogą posiadać one zróżnicowane kształty. Są nadzwyczaj estetyczne i pasują do większości ogrodów, choć dla niektórych tego typu zabudowa ma prawo być estetycznym problemem. Niewątpliwą zaletą jest jednak to, że chronią przed wiatrem, deszczem, a także mrozem. W zimie aby korzystać z obiektu wystarczy wstawić do środka promiennik ciepła, który w zupełności wystarczy, żeby korzystanie ze spa było wygodne, nawet przy gigantycznym mrozie. Niewątpliwie daje to o wiele większe możliwości wykorzystania obiektu.

Spa otwarte czy zamknięte – które tańsze?

Biorąc pod uwagę, iż samo wyposażenie spa w ogrodzie może być takie samo, niezależnie od tego, czy będzie to wersja otwarta, czy zamknięta, ta druga opcja jest siłą rzeczy niemało droższa. To kosztów wyposażenia wypada jeszcze doliczyć koszy budowy przeszklonej wiatry na drewnianym bądź też metalicznym szkielecie. W pewnych momentach są to dość wielkie koszty, jakie niemniej jednak warto ponieść, jeśli pragnie się użytkować obiekt cały rok. Na rynku dostępne są gotowe zabudowy, jakie wolno nabyć pod poprzednio wybrany wymiar, co zdecydowanie upraszcza inwestycję. Osiągalne są wybitnie rozmaite rozmiary, w takim razie wybór nawet dużego nie stanowi problemu.